top of page

Pandemie a zenová přítomnost

Slovo pandemie je odvozeno z řeckých slov pan (všichni) a démos (lidé), jak už název napovídá jedná se o epidemii, která se šíří u lidí napříč státům i kontinentům. Dnes už oprávněně, můžeme o celkové situaci mluvit jako o pandemii. Zdá se být nekonečná. Jsme utrmáceni a nevidíme před sebou žádný nadějnější horizont. Vydáni napospas nekompetenci mocných, pokoušíme se prostřednictvím těch nejpodivnějších strategií přežít.

Můžeme mít to štěstí, že jsme zdraví, a přesto jsme skrz naskrz prosáklí úzkostí, která je zákonitým symptomem doby. Není to nic divného. Pokud máme štěstí, že nemusíme pracovat v nemocnici nebo třeba ve fabrice, zůstáváme doma.

A pokud máme dostatek zdravého rozumu i solidarity, pokoušíme se i dále dodržovat protiepidemická opatření. Ale i na nás číhá v našich domovech zákeřný mozkomor, ona úmorná každodennost, kterou musíme žít.

Zapojíme-li do pozorování skutečnosti tak trochu filozofický čuch, nelze nevycítit, že jsme se ocitli bez budoucnosti. Že budoucnost se stala mlžnou krajinou, jejíž obrysy sotva tušíme. To, co nám zbývá, je holá přítomnost. A tu prožíváme neútěšně, alespoň mnozí z nás. Jakkoli se celý život věnuji různým formám péče o duši, i mě – zvláště navečer, když dokončím pracovní úkoly – někdy obestře takový divný stín a já se do jeho sítě leckdy chytím dřív, než si ho stačím uvědomit. Volný čas v době, kdy se zúžily možnosti, jak jej prožívat, se sám stává zdrojem neklidu, napětí a úzkosti. Co vlastně můžeme dělat?

Pokud se působení tohoto stínu poddám, ztratím i poslední zbytky energie a další den bude zas o něco těžší. Staří alchymisté a tantričtí mistři mě naučili, že odpověď na jakýkoliv problém se skrývá v něm samém. Je-li naše přítomnost těžká, jsme-li doslova vystaveni jejímu náporu, pak se odpověď, kde lze v této době čerpat sílu, skrývá právě v ní. Je třeba udělat obrat k přítomnosti. A prožít ji přítomně.

Pojďme si udělat takový drobný experiment. Všimněte si třeba květiny v květináči. Pozorně si je prohlédněte a popište si, co vidíte. Aby jste si povšimli sytosti zeleně, tvaru listů, textury stonku či kmene. Aby jste se rostliny dotkli, přejeli prstem po jejím zeleném těle, nadechli její vůně. A následně popište, jak se cítíte. Odpověď může být překvapivá, úzkost na chvíli zmizí, dostaví se čerstvá energie a můžete mít pocit, že jste květinu uviděli snad poprvé v životě.

Je to něco tak jednoduchého a zároveň nic nového. V meditativních tradicích Východu i Západu se o bdělém vědomí často hovoří. Být přítomen v každodennosti je nenápadnou, a přece královskou cestou k osvícení. A to nemusíme být buddhističtí praktici, křesťanští mystici nebo šamani, abychom něco z blahodárného působení bdělého uvědomování zakusili i v našich životech. A zvláště v tomto čase nás tento obrat k přítomnosti může skutečně vzpružit.

Nejsnadnější způsob, jak si osvojit meditativní způsob prožívání každodennosti, spočívá v intenzivnějším vnímání prostřednictvím našich smyslů. Je třeba se opravdu pozorně dívat na svět kolem sebe, vnímat zvuky, cítit vůně a pachy, prožívat hmatem, případně si mikrosvět pořádně vychutnávat. Je lhostejné, zda jíme večeři, kráčíme večerní alejí, sprchujeme se, posloucháme hudbu ve sluchátkách, nebo ležíme zabalení do teplé chlupaté deky a mazlíme se se svým domácím mazlíčkem, dítětem, manželem, přítelem či milencem. Nejprve je snazší zkoušet zapojovat bdělejší pozornost, když jsme sami. Když získáme jistý cvik, můžeme ji vyvinout i během interakce s druhými.

Pozornost ke všedním okamžikům není zázračný všelék, jejím prostřednictvím nezmizí všechny potíže, s nimiž se musíme potýkat, ale – a to je v současné době obzvlášť podstatné – může nás obdarovat malými zázraky. Jednou to může být barva svítání, šustění listí, padající déšť nebo tajemné zvuky v tiché domácnosti, jindy chuť čokoládového koláče, nebo lechtání jemného větrného vánku. Všechny ty zdánlivé drobnosti jsou zdrojem energie a povzbuzení. Můj oblíbený současný myslitel Echart Tolle v tomto směru hovoří o zastavení a vychutnávání přítomného okamžiku. V tomto stavu Vaše "Já", které má svou minulost a budoucnost, to jest Vaše osobnost , téměř neexistuje.

74 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

留言


bottom of page